Łatwo napisać, gorzej wprowadzić w życie. Rozwój i technologia dają duże możliwości, ale towarzyszący przy tym stres, zmęczenie i spożywanie przetworzonej żywności znajdują negatywne odzwierciedlenie w naszym metabolizmie.
Metabolizm zależy m.in od : genów, wieku, stylu życia, podstawowej przemiany materii, aktywności fizycznej, od jakości i ilości żywności jaką spożywamy.
Medycyna i nowoczesne terapie ratują nas jak tylko mogą. Przesuwają granice naszej wytrzymałości. Często lekceważymy oznaki zmęczenia, stresu, braku snu tłumacząc, że mamy ważniejsze sprawy niż odpoczynek. Sięgamy po używki, wspomagacze aby wywiązać się z wszelkich zobowiązań. Po cichu doprowadzamy nasz organizm do kresu wytrzymałości i dużych zaburzeń w metabolizmie.
Wskazówki na poprawienie metabolizmu:
- Ogranicz stres. Podnosi on poziom kortyzolu, który blokuje spalanie tkanki tłuszczowej i spowalnia metabolizm węglowodanów,
- Postaraj się wypijać dwie szklanki zimnej wody z cytryną i szczyptą soli himalajskiej od razu po przebudzeniu. Taki nawyk oczyści Twój organizm z toksyn i przyspieszy Twój metabolizm nawet o 20%.
- Zdrowa dieta- spożywaj nieprzetworzoną żywność, wprowadź imbir, pieprz cayenne, kurkumę, chilli, cynamon oraz staraj się spożywać regularne posiłki. Organizm w ten sposób więcej spala kalorii.
- Postaraj się wyeliminować słodycze i podjadanie wieczorem.
- Spożywanie kofeiny w kawie. Zwiększa przemianę materii, warto ją pić szczególnie przed treningiem.
- Obowiązkowo znajdź czas na relaks i odnowę biologiczną: sauna, masaż, basen, spacer, rower. Większość z nas będzie musiało się tego nauczyć. W końcu zawsze znajdzie się rzeczy ważniejsze do zrobienia niż odpoczynek,
- Nie powinniśmy spożywać węglowodanów na śniadanie. Poziom kortyzolu rano jest najwyższy a to on głównie opóźnia metabolizm węglowodanów. Powinniśmy poczekać z ich konsumpcją co najmniej do drugiego śniadania. Poziom kortyzolu naturalnie się obniży. Na śniadanie lepiej zjeść posiłek białkowy. Białko dostarcza mniej energii, uwalnia się ona wolniej i daje dłuższe poczucie sytości. Organizm potrzebuje więcej energii do jego strawienia, co jest korzystne do utrzymania prawidłowej wagi ciała.
- Dbaj o odpowiedni poziom witaminy C,D, E, kwasu foliowego, magnezu, cynku, potasu wapnia. Ich niedobry przyczyniają się do zaburzeń w metabolizmie tłuszczy i węglowodanów.
- Wprowadź regularną aktywność fizyczną. Pamiętaj o ćwiczeniach siłowych. Rozwijają masę mięśniową i przyczyniają się do przyspieszenia metabolizmu.
- Pij czarną kawę bez dodatków takich jak cukier, syropy, mleko. Kofeina zawarta w kawie stwarza warunki do przyspieszenia spalania tkanki tłuszczowej, a tym samym do kształtowania sylwetki.
- Wprowadź trening interwałowy, przyspiesza metabolizm organizmu nawet do 48 godzin
- Skontroluj hormony tarczycy. Spowolnienie metabolizmu a w konsekwencji przybieranie na wadze to typowy objaw niedoczynności tarczycy.
- Pomyśl o wprowadzeniu 3-4 posiłków o stałych porach. Nieregularne jedzenie wysyła sygnał do organizmu, że powinien magazynować energię, bo nie wiadomo kiedy dostanie go ponownie.
- Zrezygnuj z restrykcyjnych diet, spowalniają metabolizm. Często kończą się efektem jojo.
- Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu, odwodnienie sprzyja spowolnieniu metabolizmu.
- Dbaj o odpowiednią ilość snu 7-8 godzin na dobę. W nocy organizm się regeneruje,czerpie energię głównie z tkanki tłuszczowej i ładuje akumulatory.