Czy kawa jest zdrowa czy niezdrowa?

Czy kawa jest zdrowa czy niezdrowa?

Regularne picie kawy ma korzystny wpływ na wyniki sportowe. Warto się z nią zaprzyjaźnić w procesie odchudzania. Badania prowadzone na kofeinie potwierdzają, że kofeina przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Dlatego warto wypić filiżankę kawy 40 minut przed treningiem. Stworzy to korzystne warunki do kształtowania sylwetki.

Dzienna dawka kofeiny, jaką powinniśmy zażyć, to kwestia indywidualna dla każdego. Zależy m.in. od naszego samopoczucia. Średnio oscyluje w granicach około 400-500 mg. Tymczasem jedna szklanka kawy może zawierać od 80-120 mg kofeiny. Zależy to od jej rodzaju i mocy.

Jaką pić kawę?

Jeśli lubimy kawę z dodatkami, to możemy wypić ją z cynamonem lub z kakao. Unikajmy kawy z cukrem, śmietanką, syropem i bitą śmietaną. Taka kawa jest pyszna, bo zawiera dużo węglowodanów połączonych z tłuszczem a to mieszanka, która zawsze nam smakuje. Ma to jednak swój minus. Jaki? W trakcie delektowania się taką słodkością, przyjmujemy nawet 500 kalorii. To jakbyśmy zjedli obiad w fastfoodzie.

A sama kawa nie tylko pobudza i rozluźnia ale również poprawia koncentrację i samopoczucie. Regularne picie 2-3 filiżanek czarnej kawy, najlepiej 100 % arabica, świeżo zmielonej i zaparzonej w ekspresie, działa ochronnie na nasz układ krążenia ponieważ zwiera m.in. polifenole i antyoksydanty.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez kawy i pijesz jej więcej niż 5 filiżanek, warto suplementować się witaminą B6, B12 kwasem foliowym i magnezem. Z kolei ziarna kawy powinny być przechowywane w lodówce aby utrzymać jej świeżość.


Dodaj komentarz