Dla wielu z nas ozon kojarzy się z przemysłem. Ze względu na silne właściwości utleniające i dezynfekujące ozon wykorzystuje się na całym świecie jako środek bakteriobójczy w uzdatnianiu wody czy odkażania klimatyzacji w samochodach. Jego działanie bakteriobójcze jest około 50 razy skuteczniejsze i około 3000 razy szybsze niż chlor.
Ozon powstaje z tlenu podczas wyładowań atmosferycznych np podczas burzy.
Dla potrzeb medycznych ozon uzyskuje się podczas cichych wyładowań elektrycznych w ozonatorach (specjalnych urządzeniach) Stosowanie ozonu w medycynie polega na wytwarzaniu go z tlenu medycznego i podawaniu w mieszaninie w maksymalnym stężeniu 5 procent ozonu i 95 procent tlenu. Warto wiedzieć, że ozon ma szkodliwy wpływ na układ oddechowy i nie powinien być wdychany przez dłuższy czas.
Na czym polega ozonoterapia?
Ozon medyczny zawsze stanowi mieszaninę certyfikowanego najczystszego ozonu i najczystszego tlenu. Lekarz określa stężenie oraz całkowitą dawkę w zależności od objawów i ogólnego stanu pacjenta. Wyniki leczenia mieszaniną tlenowo-ozonową uzależnione są od prawidłowej kwalifikacji, stężenia ozonu, jego dawki a także od ilości wykonywanych zabiegów.
Ozon medyczny wykazuje sine właściwości bakteriobójcze, grzybicze i przeciwwirusowe. Znajduje szerokie zastosowanie w oczyszczaniu i dezynfekcji zakażonych, trudno gojących się ran, także grzybiczych. Ma właściwości pobudzające krążenie i zdolność do zwiększania dostępu tlenu poprzez aktywację krwinek czerwonych. Ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń krążenia.
Ozonoterapia na boreliozę i nie tylko
Ozonoterapia ma korzystny wpływ na obniżenie stężenia lipidów całkowitych we krwi, wskazana jest dla osób zagrożonych miażdżycą. Wspomaga podstawowe leczenie boreliozy.
Wspomaga leczenie chorób autoimmunologicznych: stwardnienie rozsiane, RZS, łuszczyca.
Ozonoterapia jest skuteczna w przewlekłych stanach zapalnych oraz w sytuacjach dużego stresu, poprzez aktywizację przeciwutleniaczy i zmiataczy wolnych rodników na poziomie komórkowym.
Jest cenną terapią uzupełniającą zabiegi relaksacyjne, spa, fizjoterapii szczególnie w sytuacjach stresu zawodowego, dużego wysiłku fizycznego oraz psychicznego.
Ozonoterapia zwalcza agresywne wolne rodniki
Po zastosowaniu mieszaniny tlenowo-ozonowej u ludzi został potwierdzony fakt wzrostu aktywności enzymatycznych zmiataczy wolnych rodników tlenowych. Zatem infuzje ozonowo-tlenowe m.in. stymulują do działania system „zmiataczy” są nieszkodliwe dla organizmu. Podczas podania wewnętrznego ozonu wytwarzają się ozonki, które są katalitycznymi nośnikami tlenu. Mają one cechy wolnych rodników, ale wypierają inne, niszczące wolne rodniki tlenowe. Pobudzają więc układ immunologiczny do walki z agresorem.
Jak działa ozonoterapia
Aktywacja metabolizmu komórkowego w erytrocytach i leukocytach powoduje poprawę stanu ogólnego, co prowadzi do ogólnej rewitalizacji. Nie zwiększa maksymalnej wydolności jednak poprawia zdolność do utrzymania fazy wytrzymałościowej, czyli wydolności submaksymalnej. Ponadto ozon skraca fazę regeneracji w dyscyplinach z długotrwałym wysiłkiem.
Pacjenci starsi bardzo dobrze reagują na ozonoterapię, gdyż ich organizm może w pełni wykorzystać korzystne działanie ozonu: z poprawienia dostarczenia tlenu, mobilizacji układu odpornościowego, aktywacji przeciwutleniaczy organizmu. Poprawia się krążenie mózgowe – przez co lepsza jest koncentracja i ogólne samopoczucie. Poprawia przemianę materii w komórkach, likwiduje toksyny, poprawia transport tlenu i przepływ krwi. Zwiększa wchłanianie tlenu przez tkanki.
Ozonoterapia ma również zastosowanie w leczeniu opryszczki. Opryszczka wargowa częsta i bardzo nieprzyjemna dolegliwość – dobrze reaguje na różne formy ozonoterapii w połączeniu z konwencjonalnymi metodami.
Ozon w niskich stężeniach i ilościach stosuje się jako uzupełniającą metodą leczenia w stanach napięcia mięśni, przewlekłym bólem mięśniowym wykazuje działanie przeciwzapalne.
Jak wygląda zabieg ozonoterapii
Ważna jest kwalifikacja Pacjenta do terapii i dostosowaniu odpowiedniej formy podania ozonu. Zabieg trwa około 20-30 min. Najczęściej polega na bezpośrednim podaniu do żyły pacjenta soli fizjologicznej poddanej wcześniej procesowi ozonowania. W zależności od potrzeb Pacjenta lekarz ustala indywidualną serię zabiegów 5-10 sesji co dwa, trzy dni lub raz w tygodniu.
Efekty ozonoterapii
Jakich efektów można spodziewać się po zastosowaniu ozonoterapii
- Poprawa witalności,
- Poprawa ogólnej kondycji całego organizmu,
- Spowolnienie procesu starzenia,
- Wspomaganie walki z nadwagą,
- Działa jak naturalny detoks-oczyszcza ze złogów,
- Naturalna metoda uodparniania.
Warto z niej skorzystać:
- W stanach zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych,
- W chorobach pasożytniczych,
- U chorych z boreliozą, listeriozą, salmonellą,
- Z problemami alergicznymi, nieżyty nosa, zapaleniu zatok,
- Przy osłabionym systemie immunologicznym,
- Trudno gojących się ranach,
- Zmęczeniu fizycznym i psychicznym.
Przeciwskazania
Nadczynność tarczycy, świeży zawał mięśnia sercowego, znacznego stopnia niewydolność krążenia, ciąża, niewyrównane nadciśnienie tętnicze.
Ozon w medycynie estetycznej
Mieszanina tlenowo-ozonowa znajduje również zastosowanie wspomagające w walce z cellulitem. Ozon działa skutecznie jako czynnik lipolityczny, powodując rozbijanie tłuszczu podskórnego. Zabiegi te wymagają od wykonującego doświadczenia i ostrożności aby uniknąć ryzyka zatorów. Należy wykonać 5-8 sesji zabiegowych. Ozon może być również stosowany na blizny oraz pajączki skórne na kończynach dolnych.
Warto zapoznać się z linią dermokosmetyków Ozonosept (maść i oliwa ozonowana) – producent standaryzuje zawartość ozonu w produkcie.
Zainteresowanych tematem zapraszam do lektury: Mały atlas ozonoterapii klinicznej Antoszewski Z., Skalski J. Antoszewski Z., Ozonoterapia i jej zastosowanie w medycynie
Sadowska- Pietrzak J.: Ozon w zastosowaniach kosmetycznych „Przegląd kosmetologiczny” 03/2010,2,153