Obrzęki to widoczne gołym okiem obrzmienia, których skutkiem może być uczucie ciężkości np. nóg, dyskomfort, uczucie zatrzymania wody w organizmie, odciśnięcie ubrań na ciele, np. przy kostkach po zdjęciu skarpetek, ograniczenie możliwości ruchowych czy bóle spowodowane napięciem skóry.
Z zagadnieniem obrzęków wiąże się układ limfatyczny w naszych organizmach. Jego zadaniem jest odtransportowanie substancji, które nie mogą zostać usunięte z tkanki łącznej przez układ żylny. W przypadku kiedy pojawiają się problemy z funkcjonowaniem układu limfatycznego pojawia się właśnie obrzęk. Oczywiście obrzęk może pojawić się również przy sprawnym układzie limfatycznym np. po kontuzjach lub zabiegach ortopedycznych czy chirurgicznych.
Kiedy pojawia się obrzęk
Obrzęki pourazowe (po skręceniach, złamaniach, uderzeniach, oparzeniach) są to najczęściej obrzęki o charakterze przejściowym. W tym przypadku warto zastosować metodę RICE. Co kryje się pod tym skrótem? Musicie przede wszystkim odpocząć, zastosować okłady z lodu, kompresję i unieść kończynę powyżej serca.
Obrzęki mogą się pojawiać m.in. przy zaburzeniach gospodarki wodnej, zaburzeniach pracy nerek, wątroby, schorzeń tarczycy. Najlepszym sposobem aby walczyć z obrzękiem jest poznanie przyczyny jego powstawania i nie należy tego lekceważyć.
Zastosowanie farmakologii ma często słabe efekty, dlatego warto zapoznać się z zabiegami fizjoterapii takimi jak manualny drenaż limfatyczny i z terapią uciskową tzw. kompresją, które mogą być bardzo pomocne w powrocie do dobrego samopoczucia i przyczynić się do walki z obrzękiem.
Domowe sposoby na obrzęk
Jeśli problem obrzęków pojawia się sporadycznie możemy sobie pomóc:
- unosząc nogi w górę,
- wziąć kąpiel w wodzie z solą,
- zwrócić uwagę czy pijemy odpowiednią ilość wody 30 ml. na kg masy ciała na dobę,
- ograniczyć spożywanie soli w posiłkach,
- zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej do 10000 tyś kroków dziennie, spacery, marszobiegi
Jeśli powyższe działania nie pomagają, a obrzęk np. z nóg po nocy nie znika.
Warto zrobić prosty test: ucisnąć palcem miejsce obrzęku i zabrać po chwili kciuk. Jeśli pozostaje odkształcenie a obrzęk jest ciastowaty, to najprawdopodobniej możesz mieć do czynienia z obrzękiem limfatycznym i powinieneś udać się do lekarza. Problem sam nie zniknie, wręcz przeciwnie będzie się pogłębiał.
Drenaż limfatyczny
Skuteczną walką z obrzękiem jest manualny drenaż limfatyczny. Jest to masaż uciskowy, którego zadaniem jest usprawnienie krążenia limfy i płynów w organizmie poprzez odpowiednie, wolne sekwencje ruchów przesuwających, przepychających chłonki w kierunku węzłów chłonnych i serca.
W wyniku działania MDL następują zmiany w działaniu naczyń limfatycznych. Zwiększa się ilość skurczów mięśni gładkich i przez to wzrasta efektywność przepływania limfy w zamierzonym kierunku. Drenaż limfatyczny poprawia metabolizm, przyspiesza proces oczyszczenia organizmu i pomaga w odprowadzeniu limfy do układu krążenia.
Warto po manualnym drenażu limfatycznym, założyć bandaże kompresyjne lub ubranko uciskowe lub w przypadku nóg rajstopy uciskowe w celu utrzymania skuteczności zabiegu.
Należy wiedzieć, że ważna jest również terapia ruchowa, która ma kluczowe znaczenie w osiągnięciu optymalnego skutku terapii, wspomaga ona pompę mięśniową.
Można również skorzystać z zabiegu pneumatycznego drenażu limfatycznego boa2 max. Tego typu zabiegi sprawdzają się po zabiegach liposukcji, przy obrzękach przejściowych po kontuzjach czy zabiegach ortopedycznych, jak również przy cellulicie.
Jakie są wskazania?
Obrzęki limfatyczne, obrzęki pourazowe (kontuzje, zabiegi chirurgiczne, rehabilitacja po liposukcji, cellulit)
Przeciwskazania?
Ostre zapalenia wirusowe i bakteryjne – otwarte rany, grzybice, niewyrównana niewydolność serca, niewydolność prawokomorowa, ostre stany zapalne żył (zatorowo-zakrzepowe) oraz czynna choroba nowotworowa.