Makijaż dzienny

Makijaż dzienny

Każdy makijaż powinien być dostosowany do typu cery, okazji oraz wymagań klienta. Makijaż dzienny teoretycznie powinien być delikatny, stonowany i jak najmniej rzucający się w oczy. Inaczej mówiąc, nude w klasycznym wydaniu.

Należy wziąć pod uwagę stan cery na której pracujemy. Jedna potrzebuje większego kamuflażu niedoskonałości, inna prawie wcale. Ważne jest to, jak klient czuje się w danych opcjach krycia. Jedne osoby wolą być bardziej naturalne i godzą się z niecałkowitym zakryciem niedoskonałości (pajączki, przebarwienia, trądzik) a inne chcą, aby takie sprawy pozostały tylko dla ich wiadomości.

W pierwszym przypadku makijaż będzie lekki i delikatny. Skupimy się tu na możliwie jak najlepszym wyrównaniu kolorytu cery przy mniejszym kryciu i zastosowaniu kosmetyków mniej kryjących. Drugi wariant przewiduje użycie kosmetyków nieco bardziej kryjących, które będziemy łączyć z kamuflażami w formie tłustej oraz kryjącymi pudrami. To, jak się w swojej odsłonie sote czuje klient ma ogromne znaczenie, ponieważ właśnie to wyznaczy nam kierunek doboru kosmetyków.

Moim zdaniem, makijaż dzienny to najbardziej osobisty makijaż kobiety lub mężczyzny. U mężczyzn musi wyglądać tak, aby nikt go nie odkrył. U kobiet ma za zadanie delikatnie zatuszować niedoskonałości oraz podkreślić największe atuty nie przyćmiewając całości.

Makijaż męski w 80% skupia się na zakryciu zaczerwienionych miejsc oraz delikatnym wyrównaniu kolorytu, głównie eliminując cienie pod oczami. Rodzaj użytych kosmetyków i ich ilości zależy od okazji, na jaką się przygotowujemy. Może to być makijaż biznesowy, fotograficzny, sesyjny lub totalnie codzienny – jedynie dla poprawienia wyglądu cery, jej odświeżenia. Taka forma interesuje przeważnie mężczyzn, którzy na co dzień wystawieni są na światło kamer oraz gdy codzienny wizerunek ma ogromne znaczenie.

Makijaż dedykowany kobietom musi spełniać nieco inną rolę. Najważniejszą sprawą jest dress code danego miejsca pracy. Jedne panie muszą stosować się do reguł panujących w swoim miejscu pracy a innych to zupełnie nie obowiązuje bo pracują w miejscu, gdzie makijaż bardziej wyrazisty lub nawet artystyczny jest mile widziany. Rozwiązań może być tyle, ile miejsc pracy. Natomiast jeśli podchodzimy do tematu klasycznie, makijaż dzienny nie powinien zbliżać się stylistyką do makijażu wieczorowego.

Kosmetyki użyte przy wykonaniu takiego makijażu powinny spełniać pewne warunki. Jednym z nich to odpowiedni stopnień krycia, następnie ważna jest trwałość produktu po nałożeniu na skórę. W końcu chcemy aby efekt utrzymywał się przez cały dzień. Ostatnią sprawą jest efekt końcowy jaki uzyskujemy przy zastosowaniu wszystkich użytych produktów. Cera powinna wydawać się świeża, wypoczęta i rozświetlona. Aby uzyskać w pełni spójny makijaż dzienny, kolorystyka powinna obracać się w odcieniach brązu, beżu lub delikatnego różu.

Przykładowy zestaw kosmetyków używanych do wykonywania makijażu dziennego w wersji podstawowej:

  • krem/baza
  • korektor, podkład, puder
  • róż, bronzer, rozświetlacz
  • produkty do brwi – kredka cienie, pomady
  • 2 cienie do oczu prasowane lub w formie kremu, tusz do rzęs, kredka wodoodporna
  • szminka/ błyszczyk

Należy zaznaczyć, że wyszczególnione przeze mnie produkty nie muszą być używane w makijażu dziennym za każdym razem. W zależności od preferencji klientki można odrzucić bronzer, róż, rozświetlacz czy cienie do oczu. Wszystko jest zależne od typu urody i tego czy rzeczywiście dobrze czujemy się w danym produkcie, tak aby używać go na co dzień.

Zawsze podkreślam, że wiele zależy od tego jak klientka wykonuje makijaż codzienny. Równie ważne jest to, czego lubi używać lub na co jest w stanie sobie pozwolić gdy rano nie ma zbyt wiele czasu na makijaż. Najważniejsze, aby makijaż dzienny był spójny z tym, co kobieta widzi wewnątrz siebie.


Dodaj komentarz