Jak poradzić sobie z obrzękiem na wakacjach?

Jak poradzić sobie z obrzękiem na wakacjach?

Odczuwasz zmęczenie na wakacjach. Twoja waga rośnie pomimo, że się nie objadasz? Masz czasami wrażenie, że pękniesz i nigdy nie ściągniesz pierścionka z ręki? To jesteś w grupie osób, które z różnych przyczyn zatrzymują płyny w organizmie. Powodów może być dużo: Problemy z hormonami, z układem krążenia, choroby nerek, tarczycy.  Oto kilka porad, jak możesz w prosty sposób pomóc sobie z obrzękiem na wakacjach:
  1. Noś ze sobą butelkę z wodą i pij ją małymi łyczkami. W upalne dni minimum 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Kiedy pijesz za mało wody, organizm przeżywa paradoksalnie stres i broniąc się przed tym, wydala ją na zewnątrz komórek. Widzisz ten proces np. w obrzękniętej dłoni lub łydce. Zadbaj o witaminy i sole mineralne, szczególnie w upalne dni.
  2. Zadbaj o minimalną codzienną aktywność fizyczną. Może to być np. spacer przez 45 minut. Praca mięśni pomoże układom krążenia i limfatycznemu w procesach metabolicznych.
  3. Pij herbatkę z pokrzywy, żurawiny, opuncji figowej, mniszka lekarskiego. Spożywaj ogórki, arbuzy, truskawki, maliny, natkę pietruszki, które działają moczopędnie.
  4. Zadbaj o odpowiednią ilość białka pochodzącego z ryb, drobiu, roślin strączkowych.
  5. Unikaj przetworzonej żywności, tłustych potraw, słodyczy, soli.
  6. Jeśli obrzęk stał się częstym problemem, warto wybrać się do lekarza aby wykluczył choroby układu krążenia, tarczycy, nerek czy układu hormonalnego.

Dodaj komentarz