Stres jest naciskiem sił, które działają na określony system. To proces przebiegający w określonym czasie. To konkretne zmiany biologiczno-chemiczne w naszym organizmie wywołane przez hormony, sygnały nerwowe, wolne rodniki. Ich działanie wpływa na nasze samopoczucie i zachowanie.
Przyczyną stresu jest stresor np. wchodzimy na pasy na zielonym świetle i nagle głośno trąbi na nas samochód. W tym momencie wydziela się adrenalina i kortyzol, a my doznajemy stresu. Stresorem – bodźcem w tym przypadku jest głośny sygnał i nadjeżdżający samochód. Odbiorcą mózg, który zawsze zareaguje raz szybciej raz wolniej. Organizm sobie radzi z takim stresem, wręcz odpowiednio zmobilizuje organizm do odpowiedniej reakcji. Podsumowując stres są to zmiany biologiczne w organizmie trwające w czasie po zetknięciu się z różnymi rodzajami stresorami.
Do zaburzeń i negatywnego działania stresu dochodzi w sytuacjach kiedy stresory pojawiają się na wielu płaszczyznach (praca, dom, problemy, życie codzienne) i trwają długotrwałe.
Stres ma dwa oblicza. Początkowo jest przyjacielem, działa korzystnie, mobilizująco, pomaga osiągać sukcesy pozwala uniknąć zagrożeń a nawet pomaga w leczeniu. Możemy góry przenosić fortuna nam sprzyja. Jesteśmy silniejsi, dotlenieni, zmotywowani. Ogromną rolę w tych reakcjach odgrywają hormony adrenalina, kortyzol.
Jeśli stres działa długo i przewlekle staje się destrukcyjny i szkodliwy dla naszego zdrowia. Jego skutki mogą być nieodwracalne. Najgorsze, że nasze zdolności adaptacyjne sprawiają, że długo nie odczuwamy jego działania. Jeśli pojawiają się objawy nie oskarżamy jego, że jest sprawcą naszego złego samopoczucia.
Każdy z nas ma indywidualny poziom tolerancji stresu, oraz mechanizmy neutralizujące jego niekorzystne działanie. Organizm potrafi zaadaptować się na jakiś czas nawet do szkodliwych warunków. Pamiętaj, że organizm zawsze wysyła alarm, że zbliża się do progu wytrzymałości. Po wysłaniu takich sygnałów, daje czas na zmiany zanim doprowadzisz go do wyczerpania i odmówi posłuszeństwa.
Często bagatelizujemy je stymulując się używkami, tłumaczymy, że musimy bo …. Pewnego dnia dochodzi do biologicznego i psychicznego wyczerpania i pojawiają się choroby. A przewlekły stres jest sprawcą wielu tragedii.
Działa latami niszcząc poszczególne mechanizmy obronne organizmu, adaptuje, przesuwa granice. Życie w fazie przyzwyczajenia się do przewlekłego stresu za kilka lat przyczyni się do rozwoju wielu chorób.
Musisz wiedzieć, że nawet jak usuniesz stresory ze swojego życia to negatywne jego działanie możesz odczuwać jeszcze przez długi czas. Dlatego ważne jest abyś wcześniej niż później zaczął/a dbać o regenerację organizmu aby nie doprowadzać organizmu do wyczerpania i nie przekraczać progu tolerancji stresu. Przesuwanie granic może doprowadzić do nieodwracalnych zmian i chorób m.in.: insulinooporności, cukrzycy, zespołu metabolicznego, otyłości, depresji, chorób serca, chorób układu nerwowego, autoimmunologicznych.
Na alarm powinieneś/aś zareagować właściwie ODPOCZYNKIEM, SNEM, ODNOWĄ BIOLOGICZNĄ zrównoważoną dietą i aktywnością fizyczną.
Każdy najlepiej wie, co go resetuje. W dzisiejszych czasach jest wiele form relaksu i odpoczynku, musisz tylko zrozumieć, że nadszedł na to czas i zadbać o wystarczającą ilość snu. Nie jutro, nie za miesiąc, jak coś zrobisz, dokończyć tylko teraz. Regeneracja jest tak samo ważna jak praca. Banalne a często zapomniane.